بیانیه پایانی پنجمین کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین

 2- خواسته‌های بیانیه

با عنایت به مقدمه بیان شده پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین‌المللی لجستیک و زنجیره تامین موارد ذیل را به عنوان اصول اساسی توسعه لجستیک و زنجیره تأمین مد نظر قرار داده و از مسئولین ومتولیان امر درخواست دارد تا به آنها توجه لازم و کافی مبذول فرمایند. این خواسته ها در 6 محور به صورت ذیل دسته بندی شده‌اند:

2-1- اقتصاد کلان

 • ایران بعنوان کشوری با سابقه بازرگانی طولانی، لازم است تا طی یک فرآیند منسجم و هدفمند در طی برنامه‌ایی مدون به مرکز تجاری و تولیدی منطقه تبدیل شده و در این راستا به مقوله لجستیک و زنجیره تأمین به عنوان لازمه آن توجه شود.
 • با هدف سرآمدشدن تولید و تجارت کشوردر منطقه و رسیدن به اهداف چشم‌انداز 20 ساله کشور، شکل‌گیری و توسعه نهادهای تخصصی لجستیک و زنجیره تأمین مورد توجه قرار گیرد.
 • ایجاد و توسعه دهکده‌ها، شهرکها و شهرهای لجستیکی با هدف رسیدن به اهداف چشم‌انداز بیست‌ ساله و زمینه‌های تبدیل شدن ایران به هاب تجاری در مرحله اول و در قدم بعد هاب تولید و ساخت در منطقه از ضروریات توسعه کشور در شرایط کنونی محسوب می‌شود.

2-2- توسعه زیرساختها

 • دولت‌مردان و سیاستگذاران کلان کشور به عنوان هدایت‌کنندگان اصلی جریانهای اعتباری و بودجه‌ایی، بیش از پیش به زیرساختها، سخت‌افزارهاو نرم‌افزارهای مورد نیاز امور لجستیکی و زنجیره‌ تأمین در برنامه‌ریزیهای کلان کشور توجه نمایند.
 • توسعه شبکه‌ها و زنجیره‌های کسب و کار در سطوح ملی و بین‌المللی به عنوان محور اصلی حمایت از تولید صادرات‌گرا و تقویت رقابت‌پذیری بنگاهها، کالاها و خدمات محسوب شده  و برنامه‌ریزی و سیاستگزاری لازم در رابطه با این موضوع توسط دستگاههای حاکمیتی خصوصاً نهادهای توسعه‌ای ضروری است.
 • توجه بیش از پیش به  توسعه بنادر، شبکه‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی کشور، به عنوان ارکان اصلی مهم و حیاتی لجستیک و توسعه فراگیر و منطقی در حوزه زیرساختهای لجستیکی مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.
 • توسعه مفهوم لجستیک و زنجیره تامین و حرکت بنگاهها به سمت ایجاد زنجیره‌های پایدار با هدف افزایش قدرت رقابتی و توانمندسازی بنگاههای تولیدی و تجاری کشور مورد توجه قرار گیرد.
 • تدوین اسناد توسعه‌ای و راهبردی در حوزه زیرساختهای تجاری و تعیین نقش لجستیک و زنجیره‌های تأمین در آنها به منظور توسعه نظام‌مند، هدفمند و مطابق با نیازهای کشور صورت پذیرد.
 • توسعه حمل و نقل ترکیبی در کشور و ایجاد پایانه‌های حمل و نقل ترکیبی با قابلیت‌ برقراری ارتباط مناسب بین شبکه‌های حمل و نقل مختلف از ضروریات توسعه منطقی و علمی لجستیک می‌باشد.

2-3- بهبود فضای کسب‌وکار

 • توسعه و بهبود فضای کسب و کار با توجه به الزامات حقوقی و قانونی به منظور بهبود شاخصهای عملکردی لجستیک و زنجیره تامین در سطوح خرد و کلان از دیگر مواردی است که لازم است متولیان امر اعم از بخشهای حاکمیتی و خصوصی  به آن توجه داشته باشند.

2-4- اصلاح نظام توزیع

 • حمایت لازم برای بازمهندسی و مدیریت فرآیندهای تأمین، تولید و توزیع در سطوح بنگاهی، ملی و بین‌المللی با هدف بهسازی، یکپارچه سازی و ایجاد بهره‌وری لازم در آنها صورت پذیرد.

2-5- توسعه آموزش و پژوهش در حوزه لجستیک و زنجیره تامین

 • برنامه‌ریزی لازم برای توسعه و تقویت دانش لجستیک بیش از پیش در کشور مورد توجه قرار گرفته و حمایت لازم از ایجاد رشته‌های دانشگاهی، برگزاری نشست‌های علمی، توسعه پژوهشهای کاربردی و حمایت از سازمانهای علمی و پژوهشی در این حوزه صورت پذیرد.
 • توجه بیش از پیش به مدیریت لجستیک و زنجیره تأمین با هدف کاربردی‌ کردن آن در سطوح مختلف، بنگاهی، منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف ایجاد مزیت‌های رقابتی پایدار و ورود به بازارهای تجارت جهانی صورت گیرد.
 • تقویت جایزه ملی لجستیک با هدف زمینه سازی رشد، توسعه و تعالی بنگاهها و افراد حقیقی و حقوقی در حوزه لجستیک و زنجیره تامین و حرکت منطقی به سمت رسیدن به استانداردهای جهانی از جمله اهداف این کنفرانس  و جایزه ملی لجستیک بوده‌است.  که ضمن درخواست همیاری برای استمرار آن، امید می‌رود در سالهای آتی نیز با جدیت و مشارکت بیشتری، این رویداد ارزشمند، دنبال گردد.
 • تحکیم جایگاه انجمن لجستیک ایران به عنوان یک مرجع علمی و تخصصی با هدف تاثیر گذاری در تصمیم سازیها، سیاستگذاریها و حل مسائل لجستیکی کشور به صورت فعال باید مورد  توجه و تاکید قرار گیرد.

2-6- توانمندسازی بخش‌های خصوصی و دولتی در حوزه لجستیک و زنجیره تامین

 • توجه به ایجاد و توسعه شرکتهای طرف سوم و طرف چهارم (3PL,4PL) در حوزه لجستیک به منظور توسعه بخش خصوصی و استفاده از توان آنها درحوزه‌های لجستیکی درسرفصل برنامه‌های اساسی حاکمیت قرار گیرد.
 • مفهوم لجستیک هرچند در حوزه تولید و تجارت شکل یافته است، اما بدون شک بخشهای خدماتی، نظیر بانک‌ها، ادارات دولتی،بیمه‌ها، شهرداریها نیز باید مفهوم لجستیک و زنجیره تامین را در فرآیندهای اجرایی و پشتیبانی خود مد نظر قرار دهند. همچنین سیاستگذاران این حوزه ها نیز باید به مقوله لجستیک و زنجیره تامین باید بیش از پیش توجه نمایند.
 • لازم است تا بخش خصوصی به عنوان محور اجرای سیاستها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حوزه لجستیک و زنجیره تامین، به صورت فعال در حوزه اجراء حضور داشته و البته مورد حمایت بخشهای حاکمیتی قرار گیرند.

3- جمع بندی

به هر حال مقوله‌ لجستیک و زنجیره تأمین، مقوله‌ای نیست که بتوان آن را به کنفرانس‌ها و نشست‌های علمی محدود نمود. بلکه لازم است تا درعمل به آن توجه کرده و به صورت جدی وارد فرآیندهای عملیاتی  بنگاهها و نهادهای تولیدی، تجاری و خدماتی شود.

با کمترین تردیدی می توان ادعا نمود که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود که بنگاههایی که به حوزه لجستیک و زنجیره تامین توجهی نمی‌کنند، از گردونه رقابت خارج شده و جای خود را به بنگاههایی خواهند داد که خود را در درون زنجیره‌ایی، تثبیت کرده باشند.

متولیان برگزرای کنفرانس بر خود واجب می دانند تا از تلاش، همراهی و همیاری همه اساتید، خبرگان و مدیرانی که در اجرای این رویداد ارزشمند به بهانه‌های مختلف مشارکت داشتند تقدیر و تشکر نمایند.

از کلیه دست‌اندرکاران حوزه‌ لجستیک و  زنجیره تأمین؛ صاحبان صنعت، بخش خصوصی، ارایه‌دهندگان خدمات لجستیکی؛ صاحب‌نظران و مجامع علمی و دانشگاهی فعال در این زمینه نیز که با حضور پرشور خود باعث رونق این کنفرانس شدند نهایت قدردانی و تشکر را داریم.

درپایان انجمن لجستیک ایران، انتظار دارد تا موارد مطرح شده در این بیانیه در دستور کار بخشهای حاکمیتی و بخش خصوصی مرتبط با آن قرار گرفته و مستمراً تحقق آنها مورد ارزیابی و پایش قرار گیرد.

به امید برگزاری کنفرانس‌های پربارتر در سالهای آینده. 

/ 0 نظر / 6 بازدید