اخبار و رویدادها: لزوم تکمیل حلقه های زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی

وی با بیان اینکه کیفیت ذخائر معادن در حال بهره‌ برداری یکسان نیست و میزان تقاضا این ذخایر رو به افزایش است گفت: داشتن توان و نیروهای کارآمد و متخصص در تمام مراحل از اکتشاف تا محصول نهایی مواد معدنی بسیار مهم است.

رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، اکتشاف،‌ استخراج و فرآوری را سه رکن اصلی در بخش معدن دانست و افزود: استخراج معدن به عمل‌آوری تمام مواد کانی که در طبیعت بصورت مواد جامد (مانند زغال‌سنگ و کانی‌های فلزی)، مواد مایع (مانند نفت خام) و یا بصورت گاز (مانند گاز طبیعی) وجود دارند، گفته می شود.

وی ایران را جزء 20 کشور نخست دنیا در بخش کانی و فرآورده‌های معدنی ذکر کرد و افزود: کشورمان با  بیش از 68 نوع ماده معدنی حدود 3 درصد منابع معدنی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به رشد 20.6 درصد استخراج سالانه معادن کشور خاطرنشان کرد: در سال 1380 روند استخراج معادن 119 میلیون تن بود که این رقم در سال 1389 به 293 میلیون تن رسید.

وی تصریح کرد: میزان استخراج معادن کشور بر اساس نیاز صنایع وابسته تا پایان برنامه پنجم به حدود 460 میلیون تن خواهد رسید. این در صورتی است که پیش بینی تولید معادن کشور طی برنامه پنجم (بر مبنای رشد 10 درصدی)، 394 میلیون تن اعلام شده است.

رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: علیرغم‌اینکه بسیاری از ذخایر فلزی (مانند تیتانیم ، کروم، آنتیموان و ... ) در کشور وجود دارد، اما باید در زمینه دانش فنی استخراج مواد معدنی و صنعت استحصال آنها در اقدامات اساسی انجام شود.

وی با بیان اینکه نمی توان با رویکرد سنتی استخراج مواد معدنی، نهایت بهره برداری را از  ظرفیت‌های معدنی کشور بعمل آورد افزود: دستیابی به برداشت یک درصد ذخایر معدنی یعنی 460 میلیون تن در طول برنامه پنجم توسعه نیازمند حمایت ویژه نیروی‌های متخصص در  بخش اکتشاف و استخراج است.

رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی ارزش صادرات صنایع معدنی کشور را 5 میلیون تن در سال 1387 و  ارزش تولیدات فروش رفته را  در سال یاد شده 168 میلیون تن عنوان کرد.

فتح اله در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ‌وضعیت سواد شاغلان بخش معدن کشور اظهار کرد: 9 درصد شاغلان این بخش بی سواد، 64 درصد مدرک پایین تر از دیپلم، 21 درصد دیپلم و فوق دیپلم و 6 درصد مدرک لیسانس و بالاتر دارند.

وی بر تدوین استراتژی مشخص در بخش معدن کشور تاکید کرد و گفت: این اقدام نیازمند ایجاد زیرساخت های مورد نیاز صنعت معدنکاری و  شناسایی پتانسیل ها در مناطق کمتر توسعه یافته از نظر فعالیت معدنی است.

فتح اله ادامه داد: با طراحی جایگاه مناسب برای بخش معدن در تشکیلات وزارت صنعت، معدن و تجارت و راه اندازی زنجیره یکپارچه فعالیت های معدنی می توان مشکلات ساختاری حوزه معدن کشور را برطرف کرد.

وی بر ایجاد امنیت سرمایه گذاری در بخش معدن به ویژه در زمینه استخراج تاکید کرد و افزود: با تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت معدنی، تدوین آیین نامه اجرایی جدید قانون معادن و انتخاب مدیران کارآمد می توان به نتایج مطلوبی در این زمینه رسید.

رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، ایجاد زیربناهای لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و آگاه کردن بانک ها و بیمه ها نسبت به مسایل بانکی و بیمه ای بخش معدن را در توسعه این صنعت موثر دانست. 

/ 0 نظر / 17 بازدید