لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مرکز پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین - سه‌شنبه ۱۳٩۱/٢/٥

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

بعضی از درسهایی که از موسسات خصوصی موفق در مدیریت زنجیره تامین یکپارچه می­توان آموخت و سازمانهای دولتی قادر به­کارگیری آنها هستند و بایستی در راستای بهبود عملکرد مدیریت زنجیره­های تامین دولتی به­کار بندند عبارتند از:


 1. مشارکت مدیران سطوح بالایی
 2. افزایش و ارتقای سطوح مشارکت بین اعضای زنجیره
 3. توسعه نگرش مشتری­مداری
 4. تمرکز سازمان بر وجوه رقابت محوری خود و شناسایی آنها به کمک تحلیل زنجیره ارزش
 5. برون­سپاری کردن خدمات لجستیکی؛ از آنجا که امور لجستیکی جزو فعالیتهای اصلی خیلی از سازمانها محسوب نمی­شود، بسیاری از سازمانهای خصوصی امور لجستیکی خود را به صورت پیمانکاری به شرکتهای تخصصی لجستیک واگذار می­کنند. با این وجود بخش دولتی خیلی کند در این راستا حرکت می­کند و غالبا ترجیح می­دهد که با همان سیستم ناکارای موجود ادامه دهد. واگذار کردن خدمات لجستیکی به شرکتهایی که به طور تخصصی به امور لجستیکی می­پردازند، باعث می­شود علاوه بر صرفه­جویی­های قابل توجه به علت تمرکز سازمان بر فعالیتهای اصلی خود، رضایتمندی کلی مشتریان که در اینجا مردم هستند، حاصل گردد.
 6. کاهش دادن عدم اعتماد بین اجزای زنجیره و تاکید بر حفظ امنیت و حفاظت اطلاعات؛ یکی از راهکارهای اجرایی در این زمینه انعقاد قراردادهای بلندمدت بین اعضای زنجیره می­باشد.
 7. استفاده از سنجه­های صحیح برای ارزیابی سازمان و زنجیره تامین؛ چراکه اشتباه در به­کارگیری سنجه­ها چه بسا باعث ارزیابی اشتباه شده و منجر به ایجاد مشکلات زیادی در زنجیره تامین گردد. برخی از مهمترین سنجه­های سنجش کارایی یک زنجیره تامین عبارتند از: دسترسی به تخصصهای لازم، صرفه­جویی در هزینه­ها، کیفیت تامین­کنندگان، رضایت­مندی مشتریان (مردم)، خریدهای الکترونیکی، زمانهای بین سفارش تا دریافت.
 8. پذیرش و به­کارگیری تکنولوژی­های زنجیره تامین جدید؛ مانند استفاده از تبادلات الکترونیکی، به­کارگیری سیستمهای مدیریت مالی یکپارچه، RFID، پورتالهای اینترنتی و مانند اینها
 9. استفاده از سیستمهای حفاظت اطلاعات قدرتمند؛ نحوه و میزان دسترسی هریک از اعضای زنجیره و حتی پستهای مختلف داخل سازمانی به اطلاعات زنجیره بایستی تعریف شده باشد.
 10. بسیاری از موسسات دولتی به این نتیجه رسیده­اند که یکی از ابزارهای استراتژیک در یکپارچه کردن مدیریت زنجیره تامین، ابتدا یکپارچه­سازی تیمهای رهبری و راهبردی است.

علاوه بر مواردی که در قسمت بالا بدانها اشاره شد، بعضی از حوزه­های دیگری که برای بهبود زنجیره­های تامین دولتی جای کار بسیار است را می­توان موارد زیر برشمرد:

 • استفاده از قراردادهای بلندمدت؛ شاید عمده­ترین دلیل استفاده از قراردادهای کوتاه­مدت عدم وجود اعتماد لازم به پیمانکاران می­باشد که برای یکپارچه­سازی اعضای زنجیره لازم است که اعتماد بین اعضا تقویت شود که در این صورت استفاده از قراردادهای بلندمدت به­صرفه­تر خواهد بود.
 • یکپارچه­سازی الکترونیکی؛ بسیاری از سازمانها به­طور مستقل اقدام به توسعه سیستمهای تکنولوژی اطلاعات داخل سازمانی کرده­اند؛ بدون اینکه این توسعه به­صورت یکپارچه صورت گرفته باشد. مسلم است که یکپارچه ساختن سیستمهایی که از ابتدا به­صورت مستقل ایجاد شده­اند کار مشکلی خواهد بود. با این وجود، استفاده از رویکرد یکپارچه به­خصوص در حوزه تکنولوژی اطلاعات منجر به بهبود بسیاری از معیارهای زنجیره مانند گردش سریع اطلاعات شده و ضروری می­نماید.
 • مهندسی مجدد فرایندها قبل از اعمال تغییرات در سیستم؛ به­کارگیری سیستمهای الکترونیکی بدون ارزیابی اولیه فرایندها و اعمال تغییرات لازم، منجر به اتوماسیون شدن فرایندهایی می­شود که از رده خارج بوده و به­زودی دچار تغییر خواهند شد.
 
 
 
منبع: سلیمانی سه‌دهی، مجتبی؛ "توسعه و به‏کارگیری مدیریت زنجیره تامین در دولتها (با تاکید بر مورد بازرگانی ایران)"، سومین کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین، تهران، 1388.
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar