لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مرکز پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین - دوشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٢٥

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

همانگونه که علاقمندان مباحث لجستیکی مستحضرند، بانک جهانی به صورت دوسالانه اقدام به انتشار گزارشی با عنوان «شاخص عملکرد لجستیکی» می‌کند که در آن وضعیت لجستیکی 155 کشور جهان را مورد مطالعه قرار می‌دهد. 

در جدیدترین گزارش «شاخص عملکرد لجستیک» که در اواخر سال 2012 توسط بانک جهانی منتشر گردیده است، ایران رتبه 112 از بین 155 کشور دنیا را کسب کرده است. این درحالی است که ایران به‌طور خدادادی کشوری لجستیکی می‌باشد که خوانندگان محترم در یادداشت‌های قبلی این وبلاگ نیز به نقش کلیدی ایران در لجستیک (تجارت) منطقه و بین‌الملل توجه داشتند (به عنوان نمونه یادداشت http://supply-chain-management.persianblog.ir/post/108/ را ملاحظه نمایید)

با این مقدمه، هدف اصلی این یادداشت، نمایش نقشه لجستیکی دنیاست که در گزارش اخیر بانک جهانی و براساس شاخص عملکرد لجستیک کشورهای مختلف ترسیم شده است.

راهنمای نقشه:

رنگهای نقشه براساس امتیازی که کشورها در شاخص عملکرد لجستیک کسب کرده‌اند تفکیک شده‌اند. لازم به ذکر است که عدد 1 بیانگر پایین‌ترین امتیاز و عدد 5 بیانگر بالاترین امتیاز در شاخص عملکرد لجستیک می‌باشد.

ضمن اینکه کشورهایی که به رنگ سفید هستند در این ارزیابی جهانی قرار ندارند (کشورهایی مثل افغانستان و پاکستان).

نکته تکمیلی:

قابل ذکر است که این گزارش ارزشمند توسط گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین در حال ترجمه بوده و به‌زودی توسط مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی منتشر خواهد شد.

موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar