لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مرکز پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین - شنبه ۱۳٩۱/٧/٢٢

تهیه کننده: دکتر مهدی فتح اله, ریاست مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

طی چند سال اخیر ظهور فناوری‌های نوین و ایجاد تحولات عظیم در بازارهای جهانی، مدیریت زنجیره تامین را بیش از پیش ضروری ساخته است،  به نحوی که سازمانهای مختلف جهت ایجاد و حفظ موقعیت و جایگاه رقابتی خود، ناگزیر به استفاده از مدیریت زنجیره تأمین می‎باشند. انقلاب اطلاعاتی و ظهور شکل‌های جدید ارتباطات متقابل سازمانی و افزایش توقعات مشتریان در زمینه هزینه محصولات و خدمات،‌ کیفیت، تحویل، تکنولوژی و زمان سیکل تعهد شده با توجه به رقابت فزاینده در بازارهای جهانی و مانند این‌ها، از جمله عواملی است که باعث ترک سیستم‎های سنتی خرید و تدارک و حرکت به سمت سیستم مدیریت زنجیره تأمین توسط سازمانها در سطح دنیا شده است.اما در قرن 21 با توجه به جهانی شدن و فعالیت اقتصادی در فضای رقابتی جهانی و رشد روزافزون شرکت‌ها و بنگاه‌ها در حوزه کسب‌وکار بین‌المللی و رقابت تنگاتنگ آنها برای تداوم حیات و داشتن سهم بیشتر از بازار، باعث ایجاد فضای پیچیده و بسیار سختی برای تصمیم‌گیری مدیران شده است و امروز هر چه به سمت آینده حرکت می‌کنیم به دلیل تغییرات سریع و پیچیده‌تر شدن شرایط، اداره سازمان‌ها و بنگاه‌ها پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌گردد. 

در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین دلایل رشد روزافزون مدیریت زنجیره تأمین اشاره می‌گردد:

افزایش سرعت تغییر تکنولوژی: به واسطه رشد فزاینده تغییرات در تکنولوژی، کارخانجات به منظور حفظ متخصصان فنی در زمینه فعالیتهایی که آنها تدارک می‎بینند، در حال تقویت شرکایشان در زنجیره تأمین هستند.

جهانی شدن تجارت: در یک اقتصاد جهانی، نواحی مختلف جهان مراحل یک زنجیره تأمین خواهند بود. این امر می‎تواند نتیجه ترکیب نامحدودی از منابع تأمین (همکاری بی‎پایان منابع) شامل مجاورت با منابع طبیعی،‌ پشتیبانی زیربنایی، مشخصات نیروی کار و فضای سیاسی باشد. 
تمایل به منبع‎یابی بیرونی[1]: در دهه‎های گذشته،‌ کارخانجات به کارهای مختلفی دست زدند. در حال حاضر، آنها به طور فزاینده‎ای توجه خود را به اموری معطوف ساخته‎اند که بتوانند در یک یا چند زمینه با سایر رقبای جهانی رقابت کنند. برای نیل به این هدف، ضروری است این کارخانجات به منظور تهیه بخشی از محصولاتشان که نیاز مشتری نهایی را برآورده می‎سازد،‌ به منبع‌یابی بیرونی یا برون سپاری فعالیت‌ها و تقویت کارخانجات دیگر بپردازند. 

تاکید بیشتر بر کیفیت؛ فایده و رضایت مشتری: انگیزه‌های گوناگون خرید، نظیر راحتی، شأن و منزلت، شکل، ویژگی، خدمات و غیره، در زمان و مکان مختلف نقش موثری بر عهده دارند. مشتریان امروزی هنگام تصمیم‌گیری‌های خود در امر خرید، برای کیفیت و فایده اهمیت بیشتری قائل می‌شوند. بعضی شرکت‌های معروف تمهیداتی به کار می‌برند تا کیفیت را به بالاترین حد ارتقاء داده؛ و همزمان، هزینه‌هایشان را کاهش دهند. این شرکت‌ها شعار؛ «عرضه بیشتر، به قیمت کمتر، به طور مداوم» را سرلوحه کار خود قرارداده‌ا‌ند. البته این اعتقاد وجود دادرد که ارتقای کیفیت در طول زنجیره باید شکل بگیرد و نمی‌توان تنها از یک بخش از زنجیره انتظار توسعه کیفی داشت .

تاکید بیشتر بر ایجاد رابطه با مشتری حفظ او: در گذشته، نظریه بازاریابی، بیشتر حول این محور که «فروش» چگونه باید انجام گیرد، استوار بوده است. اما فروش بدون آگاهی درباره مشتری و این که آیا او دیگر بار خرید خواهد کرد یا نه، کاملاً بی‌فایده است. بازاریان امروزی، بیشتر به دنبال مشتریان دایمی هستند. در این جا تحول اساسی، در انتقال طرز تفکر از انجام معامله، به ایجاد رابطه است. اینک شرکت‌ها برای مشتریان خود پایگاه‌های اطلاعاتی ایجاد می‌کنند، پایگاه‌هایی که اطلاعاتی درباره وضعیت جمعیت شناختی، سبک زندگی و سطوح مختلف حساسیت‌پذیری مشتریان نسبت به محرک‌های مختلف بازاریابی و معاملات گذشته را در بردارند. بدین‌سان آن‌ها با آنچه که عرضه می‌نمایند، برای خود مشتریان راضی یا مسرور دست و پا می‌کنند، مشتریانی که همواره نسبت به شرکت وفادار باقی می‌مانند. 

تاکید بر توسعه روابط با تامین‌کنندگان: کسب‌وکارهای کنونی بر روابط بلند مدت و مبتنی بر نفع متقابل در ارتباط با تامین‌کننده تولیدکننده و توزیع‌کنندگان تمرکز دارند. ایجاد اتحاد و سپس تثبیت و نهادینه‌سازی اعتماد و اتحاد استحکام و پایداری کسب‌وکارها را در طول زنجیره افزایش خواهد داد.

تاکید بیشتر بر مدیریت‌ فرآیندهای کار و یکپارچه‌کردن عملیات: شرکت‌های امروزی، در اندیشه تغییر طرز تفکر خود هستند، آن‌ها شیو‌ مدیریت بر مجموعه‌ای از دوایر نیمه مستقل، که هرکدام دارای منطق مختص خود باشند، را رها کرده و به مدیریت فرآیندهایی اساسی که بر تامین تولید و توزیع آن هم مبتنی بر جریان ارزش پایدار روی می‌آورند. این امر تحولی مثبت است که بینش کسب‌وکارها را نسبت به فعالیت اقتصادی افزایش می‌دهد و فرصت‌های بیشتر و بزرگتری را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

ضرورت ایجاد پیوندها و شبکه‌های استراتژیک: با جهانی شدن شرکت‌ها، آن‌ها در می‌یابند که برای موفقیت، تمامی منابع و ضروریات لازم را در اختیار ندارند، و اندازه آن‌ها نیز در این زمینه‌، از اهمیت چندانی برخوردار نیست. موسسات با نگاهی به زنجیره کامل کسب‌وکار خود برای ایجاد فایده، خواه ناخواه به لزوم مشارکت با سایر سازمانها پی ‌می‌برند. شرکت‌هایی همچون فورد، مکدونالد و لوی ‌اشتراووس موفقیت خود را مدیون داشتن زنجیره‌های جهانی می‌دانند؛ یعنی شرکایی، که هر آنچه را که برای موفقیت مورد نیاز است، تامین می‌کنند. و مدیریت ارشد، وقت بیشتری را به تهیه و طراحی پیوندها و شبکه‌های استراتژیک اختصاص می‌دهد، پیوندها و شبکه‌هایی که برای شرکت‌های شریک مزیت رقابتی ایجاد می‌کنند. 

توسعه اقتصادهای مبتنی بر دانش و فناوری: رشد اقتصادی، عمدتاً ناشی از ظهور کسب‌وکارهایی با دانش و تکنولوژی بالا بوده است. این موسسات با موسساتی که سنتی عمل می‌کنند، تفاوت فاحش دارند. کسب‌وکارهای با تکنولوژی بالا، با مخاطرات بیشتری روبرو هستند زیرا کالاهای آن با سرعت کمتری مورد پذیرش قرار می‌گیرد؛ عمر کالاهای تولیدی آن‌ها کوتاه‌تر است و بالاخره شتاب «از رواج افتادن تکنولوژیک» در آن‌ها بسیار سریع‌تر است. در مقابله با این چالش‌ها، توسعه کسب و کار های شبکه ای و مبتنی بر زنجیره زمینه تسهیم مخاطرات احتمالی این نوع کسب و کار ها را نیز فراهم می‌آورد.[1]. Outsourcing 

چاپ شده در پنجمین شماره ماهنامه لجستیک و زنجیره تامین (مرداد 91)

موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar