لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۸/۳٠

ضمن سپاس و قدردانی از مشارکت قابل توجه اساتید، اندیشمندان و دانشجویان دانشگاهها و سازمانهای مختلف کشور در ارسال مقالات خود به پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین‌المللی لجستیک و زنجیره تامین به اطلاع می‌رساند که نتایج داوری مقالات بخش علمی-پژوهشی کنفرانس اعلام شد.

لیست پذیرفته شدگان بخش ارایه شفاهی و ارایه پوستری مربوط به مقالات علمی-پژوهشی از طریق سایت کنفرانس به آدرس http://conf.ilscs.ir قابل دسترسی است. 

لازم به ذکر است که نتایج داوری مقالات بخش علمی-کاربردی که برای پانل‌های تخصصی ارسال شده‌اند متعاقبا تا 12 آذرماه اعلام خواهد شد.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/۸/٢۸

در پاسخ به تماسهای مکرر علاقمندان و بزرگوارانی که پیگیر اعلام نتایج داوری مقالات پنجمین کنفرانس ملی لجستیک و زنجیره تامین هستند به اطلاع می‌رساند که نتایج داوری مقالات علمی حداکثر تا 30‌ام آبانماه بر روی سایت کنفرانس (http://conf.ilscs.ir/) قرار خواهد گرفت.

نتایج داوری مقالات کاربردی نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۸/٩

ضمن سپاس از همراهی و ابراز لطف شما همراهان همیشگی ماهنامه تخصصی «لجستیک و زنجیره تامین»، به اطلاع می‌رساند هشتمین شماره این ماهنامه (آبان ماه) به موضوع لجستیک و زنجیره تامین در معدن و صنایع معدنی خواهد پرداخت.

لذا از علاقمندان و صاحب‌نظران دعوت می‌شود تا چنانچه مطلب یا مقاله‌ای مرتبط با محوریت معدن و صنایع معدنی تدوین نموده‌اند، برای بررسی و چاپ در هشتمین شماره ماهنامه به آدرس scmgroup2005@gmail.com ارسال نمایند.

مهلت ارسال مطالب حداکثر تا پایان آبان ماه خواهد بود.

مطالب ارسالی پس از بررسی و تصویب با نام نویسندگان به چاپ خواهد رسید.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - دوشنبه ۱۳٩۱/۸/۸

هفتمین شماره ماهنامه "لجستیک و زنجیره تامین" منتشر شد.

در این شماره که با تمرکز بر «صنایع غذایی» منتشر شده است می‌خوانید: 

  • سهم هزینه‌های لجستیکی از قیمت تمام‌شده کالا در ایران چقدر است؟
  • اخبار لجستیک و زنجیره تامین در ایران و جهان
  • وضعیت صنعت حلا ل در ایران
  • مقاله علمی: ویژگی‌های خاص زنجیره تامین محصولات کشاورزی
  • نقش نظام توزیع در چالشهای بخش کشاورزی
  • اهمیت توجه به لجستیک نهاده‌های دامی
  • مطالعه موردی: بررسی زنجیره تامین گوشت قرمز در هندوستان
  • معرفی کتاب، پایان‌نامه و طرح پژوهشی مرتبط با لجستیک و زنجیره تامین

 علاقمندان جهت دریافت نسخه الکترونیکی این شماره از قسمت «صفحات وبلاگ» به صفحه ماهنامه مراجعه نمایند.

لینک صفحه ماهنامه در ادامه آمده است:

http://supply-chain-management.persianblog.ir/page/scm-journal

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/۸/٧

تهیه کننده: سعیدسعادتیان, کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر

مناطق ویژه اقتصادی (Special Economic Zones یا همان SEZ) نقشی اساسی خود را در ادغام چین در اقتصاد جهانی و در توسعه اقتصادی ایفا کرده است. هدف‌گذاری اولیه جذب تکنولوژی و سرمایه‌گذاری خارجی، از طریق تنظیم سرمایه‌گذاری مشترک، اشتغال، استفاده از منابع داخلی چینی و وارداتی و حمایت از تشکیل سرمایه است و بخش عمده‌ای از خروجی محصول باید به بازارهای خارجی صادر شود، تاکید برSEZ‌ها که بخشی از یک استراتژی صادرات‌گرا است در بسیاری از اقتصادهای آسیایی پس از جنگ جهانی دوم (برای مثال در استراتژی ژاپن برای توسعه) مشخص است. انگیزه‌های زیر در این استراتژی برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب می‌نماید.ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩۱/۸/٦

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

بررسی وضعیت اقتصادی و نیز فضای کسب‌وکار ایران (که تولیدکنندگان یکی از اجزای این فضا می‌باشند) نشان می‌دهد بحث مشتری‌مداری و ارایه خدمات و محصولات با قیمت و کیفیت مناسب به مشتریان آنگونه که باید و شاید مورد توجه فعالین و دست‌اندرکاران کسب‌وکار کشور نبوده است. شاید با درک همین حساسیت بود که جناب آقای دکتر غضنفری (به عنوان وزیر پیشنهادی دولت دهم به مجلس محترم شورای اسلامی) در سال 1388 برنامه کلیدی و محوری وزارت بازرگانی را «نهضت کاهش قیمت تمام‌شده» اعلام نمود. این مهم باتوجه به مسئولیت کلیدی وزارت بازرگانی در کنترل و تامین معیشت مردم مطرح گردید و اتفاقا مورد استقبال صاحب‌نظران و فعالین بخشهای خصوصی و دولتی قرار گرفت.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۸/٢

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

تا قبل از دهه 1980، فرایند مهندسی محصول به طور کامل درون کارخانه تولیدی محصول و توسط بخش مهندسی تولید انجام می‌شد و حتی از آن به عنوان اطلاعاتی محرمانه حفاظت می‌شد. پژوهشگران و مهندسان طراح سعی می‌کردند محصولی طراحی کنند که به خوبی کار کند و مواد اولیه آن تاحد امکان ارزان باشد. اما در دهه 1980 این نگرش در طراحی محصول شروع به تغییر کرد. مدیران کارخانه کم‌کم به این صرافت افتادند که طراحی محصول و فرایند تولید از عوامل اصلی قیمت تمام شده محصول است و درنظر گرفتن فرایند ساخت محصول به هنگام طراحی آن ضروریست. 


ادامه مطلب ...
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar