لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - دوشنبه ۱۳٩۱/٥/٢۳

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

کشور ایران از دیرباز به مهد بازرگانی و تجارت منطقه و آسیا شهره بوده است. این شهرت نه فقط به علت کسب‌وکار مردم ایران زمین به تجارت بلکه به دلیل شرایط جغرافیایی و ارتباطاتی این سرزمین نیز بوده است. قرار داشتن در مسیر شاهراه جاده ابریشم، ایران را از گذشته‌ای دور مورد توجه و اهمیت بازرگانان داخلی و خارجی داشته است. به همین علت، در مطالعه تاریخ دور این سرزمین، سابقه‌ای طولانی از فعالیتهای لجستیکی و زیرساختهای لجستیکی را شاهد هستیم. سامانه بکارگیری چاپارها و ایجاد کاروانسراهای بزرگ در تاریخ دور ایران زمین، هنوز هم مورد توجه و تحسین صاحب‌نظران امور لجستیکی قرار دارد. و همین است که در کتابهای تاریخی و سفرنامه‌های مختلف از ایرانیان به عنوان بازرگانان و تاجرانی قابل یاد می‌شود. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۱٥

چهارمین شماره ماهنامه علمی-تخصصی "لجستیک و زنجیره تامین" منتشر شد. 

در این شماره می‌خوانید: 

 • ایران؛ کشوری لجستیکی
 • اخبار لجستیک و زنجیره تامین در ایران و جهان
 • مقایسه انواع روشهای حمل‌ونقل در ایران (با تاکید بر کارکرد تجاری)
 • مقاله علمی: بررسی تجربیات جهانی جوایز لجستیک
 • از تجارت کالاها تا تجارت وظیفه‌ها: ظهور زنجیره‌های ارزش جهانی
 • شبکه‌های کسب و کار هوشمند
 • مطالعه موردی: نتایج حاصل از ساماندهی مدیریت زنجیره های تامین
 • معرفی کتاب، پایان‌نامه و طرح پژوهشی مرتبط با لجستیک و زنجیره تامین

علاقمندان جهت دریافت نسخه الکترونیکی این شماره از قسمت «صفحات وبلاگ» به صفحه ماهنامه مراجعه نمایند.

لینک صفحه ماهنامه در ادامه آمده است:

http://supply-chain-management.persianblog.ir/page/scm-journal

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩۱/٥/۱٤

لیست مطالب به روز شده صفحات وبلاگ در تاریخ 91/05/14در این قسمت قابل مشاهده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/٥/۱۱

تهیه کننده: داود چراغی, هیات علمی مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

بخش خدمات از مهمترین و عمده­ترین بخش­های اقتصادی هر کشور است که در سال­های اخیر بیشترین درصد اشتغال و ارزش افزوده را در بیشتر کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته، به خود اختصاص داده است. در این بین  نظام بازرگانی(فرآیند انتقال کالا و خدمات از تولید کننده به مصرف کننده) قسمت مهمی از بخش خدمات را تشکیل می دهد و کارایی این نظام تاثیر مستقیمی برکاهش هزینه مبادله و افزایش رفاه مصرف کننده و تولید کننده دارد. همچنین استفاده از ابزار و روش‌های نوین نگهداری، چیدمان، حمل ونقل و در نهایت توزیع کالاها وخدمات، همراه با رعایت استانداردهای مختلف مرتبط با حقوق مصرف کنندگان با صرف کمترین هزینه و زمان درفرآیند مربوطه، به عنوان شاخص‌های توسعه و پیشرفت نظام بازرگانی در نظر گرفته می‌شود. چرا که گسترش رقابت در بخش های تولیدی و انتقال بخش اعظم نقدینگی به این بخش در صورت شکل گیری ساختار و عملکرد مناسب نظام بازرگانی امکانپذیر است. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۸

نظر به اهتمام مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی به حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلی مقاطع تحصیلات تکمیلی، در ادامه محورهای موضوعی پایان‌نامه برای سال 91 گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین اعلام می‌گردد:

 • طراحی هاب‌های تجاری و مراکز لجستیکی در کشور
 • مدل جامع فعالیت شرکت‌های خدمات لجستیکی در کشور
 • طراحی شبکه لجستیکی در کشور برای توزیع داخلی کالا
لازم به ذکر است، پایان‌نامه‌های مقطع دکتری در اولویت قرار دارند. 
جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه حمایت از پایان‌نامه به بخش فرایندهای پژوهشی سایت مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی به آدرس http://www.itsr.ir/  مراجعه نمایید.
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/٥/٤

تهیه کننده: داود چراغی, هیات علمی مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

هرشهری دربرگیرنده بخش های مختلف مسکونی، اداری، تجاری، تفریحی و...است. امروزه باتوجه به رشد علوم مختلف از جمله شهرسازی، در طراحی و ساخت شهرهای جدید، نگاهی جامع به تخصیص بهینه زمین برای ایجاد فضاهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد نیاز برای انجام کلیه فعالیت های لازم جهت رفاه همه افراد شهر در آینده انجام می دهند. البته طراحی، ایجاد و گسترش شهرها در مناطق مختلف در طول زمان، براساس سطح دانش و آگاهی افراد، امکانات و سرمایه فیزیکی، رشد علوم و فن آوری، موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی و... صورت گرفته است. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۱

لیست مطالب به روز شده صفحات وبلاگ در تاریخ  91/05/01در این قسمت قابل مشاهده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۱

تهیه کننده: بهزاد الصفی

بر اساس گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD ) در سال 2011 میلادی به میزان 8.5 میلیارد تن کالا توسط کشتی‌ها در بنادر جهان تخلیه و بارگیری شده است. 

در این راستا میزان عملکرد ترمینال‌های کانتینری بنادر دنیا 531 میلیون TEU (حجم یک کانتینر به طول 20 فوت معادل 1/6 متر) اعلام گردید. از میان 22 میلیون کانتینری که سال گذشته در بنادر حوزه خلیج فارس و دریای عمان تخلیه و بارگیری گردید؛ تعداد 2.8 میلیون کانتینر مربوط به بنادر جمهوری اسلامی ایران بوده که 90 درصد آن یعنی 2.6 میلیون کانتینر آن مربوط به ترمینال‌های کانتینری بندر شهید رجایی است. 

ادامه مطلب ...
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar