لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/٢۸

تهیه کننده: محمدعلی یوسفی

گسترش روز افزون تجارت جهانی در دهه 1980 میلادی سبب اقبال هر چه بیشتر به حمل‌و‌نقل‌ کانتینری به عنوان تازه‌ترین و بهینه‌ترین روش حمل‌و‌نقل شد. همزمان دانش حمل‌و‌نقل چندوجهی که همراه با رشد کانتینر مورد توجه قرار گرفته بود سبب شد تا بنادر نسل سوم به عنوان یک راه حل در جهت کاهش هزینه زمان و پول مطرح شود.ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/٤/٢٧

همانگونه که قبلا به اطلاع علاقمندان (اعم از پژوهشگران و بنگاهها و کسب‌وکارهای لجستیکی) رسیده بود،‌ همزمان با پنجمین کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین در آذرماه امسال، شاهد برگزاری اولین دوره جایزه ملی لجستیک خواهیم بود.

به همین منظور، پورتال جایزه ملی لجستیک راه‌اندازی گردیده است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت برای جایزه ملی لجستیک می‌توانند به آدرس http://www.nla.ir مراجعه نمایند.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - دوشنبه ۱۳٩۱/٤/٢٦

تهیه کننده: آتوسا ریاضتی

جیم کرین نویسنده مشهور آسوشیتدپرس در گزارش «دبی، سریع‌ترین شهر دنیا» وقتی به توسعه و بسترسازی‌های بندر جبل‌علی می‌پردازد به نقل از همکار خود ری ویکر می‌نویسد:

«... مقاله‌ای، که آن را ری ویکر گزارشگر وال استریت ژورنال در 1980 میلادی نوشته بود، به آنجا می‌رسید که می‌گفت تنها راه توجیه این ساخت و سازها در دبی آن است که بگوییم شیخ راشد از نوعی
«عقده ساختمان‌سازی» رنج می‌برد. ویکر تنها شخص شکاک نبود. خود اهالی دبی هم در این زمره بودند، به خصوص نسبت به بندر جبل علی، که از مرکز شهر کیلومترها فاصله داشت این بار، حتی پسران شیخ راشد هم از صف او خارج شدند.
شیخ محمد در زندگینامه‌اش تعریف می‌کند که تاجران دبی به او متوسل شدند تا پدرش را بر سر عقل بیاورد. محمد جوان پذیرفت، و بی پرده از پدرش خواست که قبل از آنکه شهر ورشکسته شود کار را متوقف کند. شیخ سالخورده پکی به چپقش زد و به پسرش گفت: «من دارم این بندر را حالا می‌سازم؛ چون زمانی خواهد رسید که تو از عهده هزینه‌اش برنخواهی آمد.» ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٤/٢٥

تهیه کننده: پویا احمدنیا

روند طی شده در عرصه اقتصاد جهانی و آنچه شاهد آن هستیم نشان‌دهنده لزوم اندیشیدن به سازوکاری جدید در نظام تصمیم‌گیری اقتصادی در منطقه است.

در این نظام، شاخص‌های اقتصادی باید با رویکرد نوینی بازتعریف شوند. در چنین فضایی است که رقابت‌پذیری، سهولت کسب و کار، مشارکت منطقه‌ای، جهانی و دیگر شاخص‌های اقتصادی جایگاه معنادار خود را می‌یابند. آنچه اکنون از این شاخص‌ها استنباط می‌شود، نوعی ابزارهای آشکار نظام اقتصادی برآمده از واقعیت جهان امروزی است.

ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٤/۱۸

سومین شماره ماهنامه علمی-تخصصی "لجستیک و زنجیره تامین" منتشر شد. 

در این شماره می‌خوانید: 

  • پیش نیازهای حمایت از تولید ملی و صادرات‌گرا
  • اخبار لجستیک و زنجیره تامین در ایران و جهان
  • میزگرد «بررسی ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع (پیوند تولید و تجارت) از منظر مدیریت لجستیک و زنجیره تأمین»
  • هزینه و زمان انجام فعالیت‌های لجستیکی مرزی
  • مقاله علمی
  • آلمان چگونه به هاب لجستیکی اروپا تبدیل شد؟
  • شبکه‌های همکاری مشارکتی و پیمانکاری صنعتی (SPX)
  • مطالعه موردی
  • معرفی کتاب، پایان‌نامه و طرح پژوهشی مرتبط با لجستیک و زنجیره تامین

علاقمندان جهت دریافت نسخه الکترونیکی این شماره از قسمت «صفحات وبلاگ» به صفحه ماهنامه مراجعه نمایند.

لینک صفحه ماهنامه در ادامه آمده است:

http://supply-chain-management.persianblog.ir/page/scm-journal

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - دوشنبه ۱۳٩۱/٤/۱٢

تهیه کننده: داود چراغی, هیات علمی مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

در گذشته نظام تجاری شهرهای ایران برپایه بازارهای اصلی برای تولید و عرضه کالاها و خدمات، جهت مصارف عمده فروشی و خرده فروشی برای نیازهای کلی مردم و همچنین بازارچه های کوچک در دل محلات برای رفع نیازهای روزانه مردم شکل گرفته بود. این بازارها معمولا در هر شهری، در حوالی یکی از پر رفت و آمدترین دروازه‌های شهر ایجاد و گسترش آن به‌ طرف داخل شهر از سوی دروازه در امتداد راه اصلی تا مرکز شهر ادامه می یافت. ضمن آنکه تشکیل اجزای بازار و توسعه آن به تخصص اصلی شهر و میزان رشد اقتصادی و جمعیت آن شهر وابسته بود. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/٤/٤

تهیه کننده: نادر غفاری نسب, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

با توجه به چشم انداز 1404، کشورمان باید به قدرت اصلی تجارت در منطقه تبدیل شده و ایفاگر بیشترین نقش در مبادلات تجاری در منطقه باشد. نظر به اینکه در اجرای پروژه‌هایی در این سطح استفاده از تجربیات کشورهای موفق حائز اهمیت زیادی می‌باشد، در این گزارش اشاره‌ای به تجربیات لجستیکی کشور آلمان و نحوه بکارگیری آنها در تبدیل شدن به هاب تجاری اروپا خواهیم داشت. امید است استفاده از این تجربیات در رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده برای کشور عزیزمان مفید واقع شوند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩۱/٤/۳

به استحضار علاقمندان صنعت بسته‌بندی می رساند، سخنرانی پژوهشی «تدوین نقشه راه توسعه صنعت بسته‌بندی کشور» در روز سه‌شنبه مورخ 6/4/91 راس ساعت 10 در محل مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی، طبقه ششم، سالن استاد روزبه برگزار می‌گردد.

این سخنرانی پژوهشی مربوط به ارایه دستاوردهای طرحی با همین عنوان است که توسط دکتر روح اله نوری در مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی انجام شده است. 

شرکت در این سخنرانی برای علاقمندان و پژوهشگران محترم رایگان است.

شرح مختصری از طرح را در ادامه بخوانید:


ادامه مطلب ...
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar