لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۳/۳٠

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

روند رو به رشد رقابت در عرصه اقتصاد جهانی، کسب‌وکارهای مختلف را در سراسر جهان وادار کرده است تا نسبت به کاهش هزینه‌هایشان برنامه‌ریزی‌های عملی انجام دهند. هرچند که رویکردهای سنتی به کاهش هزینه‌ها از طریق کاهش اتلافها در درون بنگاهها بوده است؛ ولی امروزه رویکرد برون‌سپاری مورد استقبال بنگاههای بزرگ در جهت کاهش هزینه‌هایشان قرار گرفته است. همکاری و تعاونی بنگاههای بزرگ با پیمانکاران صنعتی و نیز تامین‌کنندگان کوچک می‌تواند باعث افزایش کارایی بنگاههای بزرگ شده و در نتیجه باعث کاهش قیمت کالاها برای مصرف‌کننده شود. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/۳/٢۱

تهیه کننده: سیامک میراحمدی

امروزه حضور در عرصه اقتصاد جهانى براى تولیدکنندگان و شرکت‌هاى تجارى با چالش‌هاى جدیدى مواجه است.

وجود تعداد زیاد عرضه‌کنندگان و رقابت فشرده آنها و افزایش انتظارات مصرف‌کنندگان براى ارائه کیفیت بهتر و خدمات‌رسانى سریع‌تر، فشارهاى زیادى را بر تولید‌کنندگان وارد کرده؛ عواملى که شاید تا پیش از این وجود نداشته‌اند. در این شرایط شرکت‌هاى تجارى پى بردند که به تنهایى قادر به انجام همه امور نبوده و از سوى دیگر علاوه بر توجه به امور و منابع داخلى، نیاز به مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط خارج از شرکت نیز وجود دارد. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩۱/۳/٢٠

دومین شماره ماهنامه علمی-تخصصی "لجستیک و زنجیره تامین" منتشر شد. 

در این شماره می‌خوانید: 

  • جایزه ملی لجستیک و اهمیت آن در ارتقا و پیشبرد لجستیک در کشور
  • اخبار مربوط به لجستیک در ایران و جهان
  • وضعیت زیرساختهای حمل‌ونقل کالا در ایران و مقایسه آن با وضعیت کشورهای ترکیه و امارات
  • مقاله علمی با موضوع توسعه و بکارگیری مدیریت زنجیره تامین در دولت‌ها
  • دهکده‌های لجستیکی
  • تبدیل ایران به هاب تجاری منطقه
  • مطالعه موردی: چالشهای توسعه لجستیکی در کشور بنگلادش
  • معرفی کتاب، پایان‌نامه، طرح پژوهشی و شرکتهای مرتبط با لجستیک و زنجیره تامین

علاقمندان جهت دریافت نسخه الکترونیکی این شماره به صفحه ماهنامه مراجعه نمایند.

http://supply-chain-management.persianblog.ir/page/scm-journal

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/۳/۱٧

تهیه کننده: دکتر مهدی فتح اله, ریاست مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

امروزه لجستیک به عنوان یک مزیت رقابتی راهبردی برای سازمانها، بنگاهها و حتی دولتها در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد توجه جدی قرار گرفته است. منظور از مزیت رقابتی، امتیاز ویژه‌ای است که یک بنگاه و یا یک کشور نسبت به رقبای خود دارد و براساس آن می‌تواند از رقبای خود پیشی بگیرد. اهمیت موضوع لجستیک به‌حدی است که بانک جهانی از سال 2007 اقدام به تعریف شاخصی جهانی با عنوان «شاخص عملکرد لجستیک» نموده و از طریق آن وضعیت کشورهای مختلف جهان (در گزارش 2010 به تعداد 155 کشور مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند) را در حوزه لجستیک می‌سنجد. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - دوشنبه ۱۳٩۱/۳/۸

نهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع با همکاری دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی  و انجمن مهندسی صنایع ایران با محوریت«مهندسی صنایع، تعالی سیستمی و سرآمدی رقابتی» طی روزهای اولی و دوم بهمن ماه 1391 برگزار می شود.

منبع خبر: http://www.iiie.ir 

 

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩۱/۳/٧

پیرو اطلاعیه‌های قبلی، به اطلاع علاقمندان و دوستداران لجستیک و زنجیره تامین می‌رساند که پنجمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی لجستیک و زنجیره تامین در آذرماه 1391 برگزار خواهد شد. مهلت ارسال مقالات 91/07/10 از طریق سایت کنفرانس به نشانی http://conf.ilscs.ir/ خواهد بود.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩۱/۳/٦

تهیه کننده: الناز میاندوآبچی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

تجارت بین­الملل در دنیای امروز، با فاصله گرفتن از مفاهیم سنتی خود، شکل تازه­ای بخود گرفته است. امروزه تجارت در قالب شبکه­های جهانی صورت می­گیرد که گستره آنها تمامی قاره­ها را شامل می­شود. در چنین شرایطی فرآیندهای تجاری از مرزهای کشورهای مبداء و مقصد عبور کرده و کشورهای طرف سومی را نیز که به نحوی در به انجام رساندن یا تسهیل آنها دخیل هستند در بر می­گیرند. در این میان برخی کشورها به مدد ویژگی­ها و مزیت­های خود به نقاط جذابی در شبکه­های جهانی تجارت تبدیل می­شوند که می­توان آنها را محل تجمع فعالیت­های تجاری جهانی اعم از خرید و فروش، حمل­ونقل، توزیع و غیره دانست. به این مکان­ها می­توان عنوان "هاب تجاری" را اطلاق نمود. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۳/٢

تهیه کننده: نادر غفاری نسب, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

حمل و نقل و تحویل بار در اکثر کشورها بطور چشمگیری وابسته به کامیون‌ها و سیستم حمل و نقل جاده‌ای است. هنگامی که شرکت‌های حمل کننده و توزیع کننده به دنبال راه‌حل‌های کاراتری برای انتقال و پخش کالا باشند، تقاضا برای انواع دیگر روش‌های حمل (اعم از جاده‌ای، ریلی و...) بوجود می‌آید. سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که آیا راهی برای ترکیب تسهیلات مورد نیاز جهت هماهنگی لجستیک کالا و در عین حال فراهم‌سازی انواع روش‌های حمل جهت انجام حمل و نقل برای این شرکت‌ها وجود دارد؟

اخیرا تسهیلات و مراکزی توسعه داده شده که به تحقق ایده مذکور کمک زیادی می‌نمایند. برای نامگذاری چنین تسهیلات لجستیکی که در آن مجموعه‌ای از مراکز ذخیره‌سازی و مراکز ارائه خدمات لجستیکی دارای ارزش افزوده و همچنین مکان‌هایی برای انجام عملیات توزیع موجود می باشند، تاکنون چندین عبارت مورد استفاده قرار گرفته است. این تسهیلات در اروپا تحت عنوان دهکده‌های لجستیکی[1]شهرت یافته‌اند.[1] Freight Village or Logistics Village


ادامه مطلب ...
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar