لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/۳٠

پیرو اطلاعیه قبلی مبنی بر برگزاری پنجمین کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین در آذرماه 1391 و باتوجه به پیگیری‌های علاقمندان به اطلاع می‌رساند:

با لطف و عنایت پروردگار و براساس تصمیم هیات مدیره انجمن لجستیک ایران، پنجمین دوره کنفرانس لجستیک و زنجیره تامین با همکاری انجمن لجستیک ایران و مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی که یکی از اعضای ممتاز انجمن لجستیک بوده و همکاری استراتژیک بایکدیگر دارند، در آذرماه امسال برگزار خواهد گردید.

شعار کنفرانس پنجم «لجستیک ملی پشتیبان تولید ملی» انتخاب گردید.

در کنار ارایه مقالات و سخنرانی‌های علمی که در سالن اصلی و پانل‌های تخصصی ارایه خواهد شد، طی دو روز برگزاری کنفرانس شاهد برنامه‌های جانبی همچون: نمایشگاه جانبی برای معرفی محصولات و خدمات مرتبط و نیز معرفی و فروش کتاب‌های مرتبط خواهیم بود.

برگزاری اولین دوره «جایزه ملی لجستیک» همزمان با کنفرانس پنجم لجستیک از دیگر ویژگی‌های کلیدی کنفرانس پنجم خواهد بود.

نظر به همکاری مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی و انجمن لجستیک ایران در برگزاری کنفرانس پنجم، علاقمندان می‌توانند اخبار و اطلاعیه‌های کنفرانس را از این طریق (وبلاگ گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین) و یا سایت انجمن لجستیک ایران پیگیری نمایند.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٦

منبع: سایت شرکتهای انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران

در ادامه مباحث ارایه شده با عنوان «چشم‌انداز زنجیره تامین در سال 2016»، اکنون قسمت پنجم از این بحث با عنوان «یک مدل جدید برای زنجیره تامین مشترک مضاعف» که با همت شرکتهای انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران ترجمه شده است به علاقمندان تقدیم می‌گردد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٢

تهیه کننده: دکتر مهدی فتح اله, ریاست مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

برنامه‌ریزی برای تحقق تولید صادراتی با توجه به اینکه سال 91 به عنوان سال حمایت از تولید به عنوان محور اصلی ماموریت های ارکان نظام به خصوص وزارت‌خانه جدید‌التأسیس صنعت، معدن و تجارت از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است، مبین آرمان مشترکی است که نیازمند پیش‌بینی الزامات و رفع موانع پیش‌رو جهت محقق‌سازی این هدف می‌باشد. لذا تلاش شده در این نوشتار دیدگاه هایی برای حمایت و صیانت از تولید از منظر متولیان امر و اعمال حاکمیت تولید به خصوص تولید ملی صادراتی مطرح گردد که به اجمال مورد  اشاره قرار می گیرد. 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱/٢٢

به اطلاع علاقمندان و صاحب‌نظران حوزه لجستیک و زنجیره تامین می‌رساند که گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در نظر دارد از ابتدای سال 1391 انتشار ماهنامه علمی-تخصصی «لجستیک و زنجیره تامین» را با رویکردی جدید و به‌صورت الکترونیکی منتشر نماید.

شماره نخست سری جدید این نشریه به‌زودی در صفحه مربوط به این ماهنامه در همین وبلاگ قرار می‌گیرد.

بدینوسیله گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین اعلام آمادگی می‌نماید که مقالات و مطالب علمی علاقمندان و دست‌اندرکاران این حوزه را پس از تایید در ماهنامه به چاپ رساند. لذا علاقمندان و دانشجویان عزیز می‌توانند مطالب خود را برای مدیریت وبلاگ ارسال نمایند.

عزیزانی که مایلند این نشریه الکترونیکی برای ایشان ایمیل شوند می‌توانند تمایل خود را به آدرس scmgroup2005@gmail.com اعلام دارند.

نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - پنجشنبه ۱۳٩۱/۱/۱٧

تهیه کننده: دکتر مهدی فتح اله, ریاست مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

در سیاست‌گذاری سطح کلان کشور در سال 91 با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری صیانت و حمایت از تولیدات داخلی، حمایت از کار و سرمایه گذاری به عنوان اصول کلیدی و  ضرورتی انکارناپذیر مطرح شده است. اما سوال اساسی که پاسخ آن نیاز به تامل و برنامه ریزی دارد این است که مرز حمایت و رهایی تولید داخل کجاست؟ به عبارت دیگر دولت‌ چگونه سیاست حمایت از تولید داخل را به پیش ببرد تا دچار افراط و تفریط نگردد؟ 

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/۱٦

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

در فضای رقابتی و فعالیتهای کسب ‌و کار کنونی، خطوطی که به طور سنتی بین سازمانها، وظایف و امور تجاری و بازرگانی ترسیم می­شد در حال محو شدن است و سازمانها و موسسات مجزا به لحاظ حقوقی،  برای رفع موانع رقابتی با یکدیگر همکاری می­کنند. امروزه، یکی از مهمترین کلیدهای بهبود زنجیره­های تامین برای رسیدن به کلاس جهانی، مدیریت زنجیره تامین به صورت یکپارچه و استفاده از فناوری اطلاعات است. هرجا که این نگرش یکپارچه به کار رفته، صرفه­جویی­های اقتصادی و افزایش کارایی زیادی حاصل شده است. بطوریکه با همان فعالیتهای گذشته، منافع زیادی به مشتریان رسیده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/٩

تهیه کننده: الناز میاندوآبچی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

مدتهاست که مراکز توزیع به عنوان عناصر مهمی در کانال­های توزیع، توسط شرکت­های فعال در این زمینه مورد بهره­برداری قرار می­گیرند. این مراکز مکان­هایی هستند برای دریافت کالا از مبادی، انبارش و سپس توزیع آنها در مقاصد مربوطه. با توجه به ساختار سنتی نظام لجستیک و توزیع در کشور، مراکز توزیع عمدتاً متعلق به شرکت­های پخش یا تولیدکنندگانی هستند که از این طریق اقدام به انبارش و توزیع کالای خود در مناطق مختلف می­کنند. هدف از ایجاد چنین مراکزی در واقع بهینه­سازی و افزایش کارایی عملیات لجستیک، اعم از حمل­ونقل، انبارش و توزیع است.


ادامه مطلب ...
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar