لجستیک و زنجیره تامین
این وبلاگ اکنون یکی از مراجع اصلی مباحث لجستیک و زنجیره تامین در ایران است که تاثیرگذاری آن به لطف خدا و تلاش دست‌اندرکاران و پشتیبانی مخاطبان، بسیار زیاد بوده و اکنون در کنار ماهنامه لجستیک و شبکه‌های کسب‌وکار یکی از مراجع اصلی درسی و آموزشی کشور شده است. این وبلاگ به طور تخصصی به مباحث حوزه لجستیک و مدیریت زنجیره تامین پرداخته و تلاش می کند موضوعات و مباحث روز مربوط را مطرح کرده و در اختیار دوستداران این حوزه قرار دهد.
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - دوشنبه ۱۳٩٠/۸/٢۳

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

آنچه که این روزها به‌عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های کلیدی وزارت بازرگانی مطرح بوده و دنبال می‌شود برنامه «آمایش تجاری» است. در زمان حاضر، آمایش تجاری به یک نیاز مهم در کشور تبدیل شده و بایسته است در مورد این موضوع راهبردی که سالها مورد غفلت بوده، توجه جدی صورت گیرد. تجارت را باید موتور محرکه بخش تولید دانست و بر همین اساس، جهت بهره‌گیری از ارزش افزوده در بخش تولید و تجارت کشور باید به آمایش تجاری پرداخت. در این نوشتار به‌دنبال آنیم تا تعریف شفافی از این مفهوم ارایه شده و مشخص شود که به‌واقع آمایش تجاری به دنبال چیست و تفاوت آن با آمایش سرزمین چه می‌باشد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - شنبه ۱۳٩٠/۸/۱٤

لیست مطالب به روز شده صفحات وبلاگ در تاریخ 90/08/14 در این قسمت قابل مشاهده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - چهارشنبه ۱۳٩٠/۸/۱۱

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

بانک جهانی در گزارش خود، موانع توسعه لجستیک در کشورهای در حال توسعه را به پنج دسته اصلی تقسیم می‌کند که تقریبا همه آنها درخصوص کشورمان نیز مصداق دارد. در ادامه، موانع توسعه و مصداقهای آن ارایه شده است.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩٠/۸/۱٠

لیست مطالب به روز شده صفحات وبلاگ در تاریخ 90/08/10 در این قسمت قابل مشاهده است.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: مرسده امیدی - یکشنبه ۱۳٩٠/۸/۸

علاقه مندان می توانند لیست مطالب به روز شده صفحات وبلاگ در تاریخ 90/08/08 را در این قسمت مشاهده کنند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩٠/۸/۸

تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

در دنیای به‌هم پیوسته کنونی، تجارت جهانی که بین کشورها در جریان است توسط شبکه‌ای از فعالیتهای لجستیکی جهانی هدایت می‌شود که به‌سرعت نیز درحال رشد است. لجستیک دامنه‌ای از فعالیتهای ضروری تجاری همچون: حمل‌ونقل، انبارداری، یکپارچه‌سازی بارهای تجاری، و شفاف‌سازی فرایند تبادلات در مرزی تا سیستمهای توزیع و پرداخت درون کشوری را شامل می‌شود. به‌طور کلی، یک شبکه رقابتی از خدمات لجستیک جهانی، اسکلت تجارت بین‌المللی را تشکیل می‌دهد. متاسفانه، بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه هنوز از بهره‌وری حاصل از مدرنیزه و بین‌المللی کردن خدمات لجستیکی که طی 20 سال گذشته در کشورهای توسعه‌یافته بکار گرفته شده است، بی‌بهره مانده‌اند. بهبود و ارتقای عملکرد لجستیک به عنوان یکی از اهداف مهم توسعه کشورها، طی سالیان اخیر، مطرح شده است؛ چراکه لجستیک تاثیر به‌سزایی بر فعالیتهای اقتصادی کشورها دارد. مشاهدات بانک جهانی طی سالهای 2007 تا 2010 بیانگر این است که از میان کشورهای با درآمد سرانه هم‌سطح، آن کشورهایی که عملکرد لجستیکی بهتری داشته‌اند شاهد یک درصد رشد بیشتر در تولید ناخالص داخلی (GDP) و دو درصد رشد بیشتر در تجارت بوده‌اند. بر همین اساس، داشتن عملکرد لجستیکی بهتر، ارتباط مستقیمی با شکوفایی تجاری، تنوع صادرات، توانایی در جلب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، و رشد اقتصادی کشورها دارد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مرسده امیدی - پنجشنبه ۱۳٩٠/۸/٥

به منظور آشنایی مراجعین محترم با سایر صفحات مربوط به این وبلاگ، در ادامه، مطالب موجود در صفحات این وبلاگ لیست شده است.

پس از این، مطالب به‌روز شده صفحات وبلاگ (همچون اضافه شدن مقالات و یا کتابهای جدید) در صفحه اصلی اطلاع‌رسانی خواهد شد.


ادامه مطلب ...
نویسنده: نادر غفاری نسب - سه‌شنبه ۱۳٩٠/۸/۳

 تهیه کننده: نادر غفاری نسب, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

امروزه تجارت بین‌الملل امکان خرید محصولاتی که به‌صورت محلی تولید نمی‌شوند را برای مصرف‌کنندگان فراهم‌آورده است. بنابراین، تولید و مصرف اغلب با فاصله جغرافیایی زیادازهم انجام می‌شوند. به‌راستی چه‌ چیزی سبب گردیده تا کالایی که در دورترین نقطه جهان تولید می‌شود این‌گونه سریع و با کیفیت به دست مصرف‌کننده برسد؟


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - سه‌شنبه ۱۳٩٠/۸/۳

 تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

پس از جنگ جهانی دوم و فشار بر صنایع برای کاهش قیمتها و افزایش رقابت، صنایع در پی کاهش هزینه‌های خود در تولید محصولات به‌منظور ماندگاری و ادامه حیات بودند. در این راستا مدیران و صاحبان صنایع از روشهای مختلفی همچون: برنامه‌ریزی تولید، زمانبندی تولید، زمان‌سنجی، الگوهای چیدمان ماشین‌آلات، مکانیابی، ارتقای بهره‌وری نیروی کار، ارتقای تکنولوژی و امثال اینها بهره بردند. وجه مشترک همه این روشها متمرکز بودن به درون بنگاه و تلاش درجهت کاهش هزینه‌ها در درون بنگاه یا کارخانه می‌باشد. هرچند این روشها تا دهه 70 میلادی تا حد زیادی پاسخگوی نیاز صاحبان صنایع در کاهش هزینه‌ها و افزایش توان رقابت‌پذیریشان بود ولی در اوایل دهه 80 دیگر تنها توجه به درون سازمان برای کاهش هزینه کافی نبود و سازمانها برای بقا در نظام اقتصادی که به‌سرعت دستخوش تغییرات بود و انعطاف‌پذیری و تولید اقتصادی از شروط ادامه حیات در چنین محیطی بود، ناچار از تعامل با سایر سازمان ها همنوع و وابسته شدند.


ادامه مطلب ...
نویسنده: مجتبی سلیمانی سدهی - یکشنبه ۱۳٩٠/۸/۱

 تهیه کننده: مجتبی سلیمانی سدهی, گروه پژوهشهای لجستیک و زنجیره تامین

موضوع «آمایش تجاری» و به تبع آن «زیرساختهای تجاری» به عنوان یکی از برنامه‌های محوری وزارت بازرگانی در سال 90 مطرح است. همانگونه که وزیر محترم بازرگانی بدان تاکید داشته است در پیش گرفتن برنامه راهبردی «آمایش تجاری» جزو اولویت‌ها و ضرورت‌های کنونی اقتصاد کشور عزیزمان می‌باشد. چرا که زیرساختهای تجاری پایه و اساس توسعه بازرگانی مدرن در هر کشوری هستند. بدون گسترش و بهره‌برداری بهینه از زیرساختها و امکانات تجاری، رسیدن به شکوفایی لازم در امر تجارت و بازرگانی برای هیچ کشوری میسر نخواهد بود. سهولت دسترسی صادرکنندگان هر کشور به شبکه جهانی تجارت و بازارهای بین‌المللی به فاکتورهایی همچون: زیرساختهای تجاری، رویه‌های تجاری و بازار خدمات پشتیبانی تجارت در هر کشور بستگی دارد. از طرفی، تسهیل تجارت و جابجایی کالا یک امر ضروری برای رقابت کشورها در بازار جهانی می‌باشد. برای این منظور، تجارت‌گران نیازمند توانایی در جابجا کردن کالا و خدمات بین کشورها در زمان مشخص و با هزینه‌های مبادله پایین می‌باشند. به‌طور کلی، زیرساختهای تجاری و لجستیکی هر کشور ارتباط مستقیمی با میزان توسعه‌یافتگی و شکوفایی اقتصادی آن کشور دارد.


ادامه مطلب ...
موسسه آمادگران
موسسه مدیریت زنجیره‌های کسب‌وکار آمادگران
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar